Forum Ana Sayfa | Siteye Git | Forum Haritasi
   
A- Genital Herpes..  B- Molloskum Kontag..  C- AİDS Hastalığı.. 

   
Konuyu Açan Konu    Aktif  1
offline karasevda Eklenme/Güncelleme Trh : 21.05.2013  Toplam Okunma : 3815  Bugün : 1  

toplam0giriş
Üye No: 870
Üye Oluşu:
21.05.2013
Son Giriş:
21.5.2013 13:51:49
Nerden:
İSTANBUL
Konu  : 1
Mesaj : 0
Molloskum

jinekologa gıttıgım doktorum bana yakılması gereknı soledı ama ben yaktırmak isıtemedım.cildiyeye gıttım cok iyi bı doktor bana mollaskumların patlat dedı batıkonla sıl onra dedı arkında bactroban dıe krem werdı kullan dedı ama bıtanesını bıle gozden kacırma dedı yoksa tedavı bosuna gıder dedıı cocuklara werdıklerı bi ilac we yontemmıs takıp gerektıgıı...inş gecerr

------------------------------------------------------------------------------------------

 

   

Bu konuya 1 adet cevap yazılmış
Cevaplayanlar Mesaj
offline admin İd:306  Eklenme/Güncelleme Trh : 22.05.2013   

toplam1015giriştoplam1015giriştoplam1015giriştoplam1015giriştoplam1015giriştoplam1015giriştoplam1015giriştoplam1015giriştoplam1015giriştoplam1015giriş
Üye No: 19
Üye Oluşu:
27.09.2005
Son Giriş:
22.4.2016 20:32:55
Nerden:
İSTANBUL
Konu  : 2
Mesaj : 133
Molloskum hastalığı siğille karışabilmekte.

Molloskum kontagiozum pox virüs tarafından oluşan cilt hastalığı ve genital bölgede bazen siğili andıran lezyonlar oluşturmakta ve bir çok kişi bunu hpv virüsüne bağlı kondilom zannedip endişelenmektedir. Tedavisi genellikle siğil gibi olmakta ve deneyimli bir göz bu lezyonların siğil mi yoksa moluskum mu olup olmadığını ayırt edebilmektedir.

Molluskum Kontagiosum nedir?
Molluskum kontagisum virüslerin neden olduğu, derinin üst tabakasının kanser dışı bir gelişimidir. Siğile benzer, fakat farklı bir virüs tarafından oluşur. Molluskum Kontagiosum ismi virüsün deri teması ile kolayca dağılabildiğini gösteren bir tanımlamadır. Molluskum Kontagiosum Pox virüs ailesine üye bir virüstür. Bu virüs derideki küçük bir sıyrıktan veya kıl diplerinden deriye girer ve molluskumları oluşturur. Hastalık herhangi bir iç organı etkilemez.
Moluskum genellikle deri renginde ve pembe renkli kubbe şeklinde gelişimler oluşturur. Yüzeyi hafif parlak olup merkezinde hafif bir çöküklük mevcuttur. Molluskum göğüs, karın, kol, kalça ve kasık bölgesinde gruplar halinde görülür. Bazen yüzde ve göz kapaklarında da görülebilir. Molluskumlar deri teması ile bulaştıklarından, genellikle derinin birbirine sürtündüğü koltuk altları ve kasıklarda görülür. Molluskumlar sıklıkla kırmızı olabilir. Bu durum molluskumlar kendiliğinden yok olmaya eğilim gösterdiklerinde olur. Bağışıklık sisteminde bozukluk bulunan hastalarda molluskumlar büyük boyutta olabilir ve yüzü tutabilir.

Molluskum enfeksiyonu bulunduran kişinin derisi ile direk temas ile bulaşır. Hastalık sıkı teması olan kişiler arasında daha sık görülür. Hastalık çocuklarda sıktır. Cinsel bölgede görülürse hastalık cinsel temas ile bulaşır. Hastalığın ortak kullanılan objelerle bulaşma olasılığı vardır. Moluskum çocuklara havuz yolu ile de bulaşabilir.Molluskum virüs ile sıkı temasta olanlarda hastalığın görülme olasılığı daha fazladır. Bağışıklık sistemi henüz tam gelişmeyen çocuklarda enfeksiyon daha sık görülür. Çocuklar erişkinlere göre virüse yakalanmaya daha eğilimlidirler. Nem ve sıcak virüsün üremesini kolaylaştırdığından hastalık tropikal bölgelerde daha sık görülür. AİDS’li hastalarda da enfeksiyon daha sık görülür.

Molluskumların tedavi edilmesi gereklimidir?

Molluskumların bulaşma olasılığı olduğundan birçok Dermatoloji uzmanı bu hastalığı tedavi etmeyi tercih etmektedirler. Bununla birlikte moluskumlar hiçbir iz bırakmadan kendiliklerinden iyileşebilir. Molluskumlar derinin bir alanından diğer alana kolaylıkla bulaşabildiklerinden, bazıları gerilerken yeni molluskumlar gelişir. Bağışıklık sisteminde bozukluk olan hastalarda hastalık daha dirençli olabilir.

Molluskumlar nasıl tedavi edilir?
Molluskumun tedavisi siğilinkine tedavisine benzer. Moluskumlar sıvı nitrojen ile dondurularak, çeşitli asitlerle kimyasal olarak harap edilerek, elektrik akımı ile yakılarak, içinde ki materyal bir alet ile temizlenerek, her gün retinoik asit içeren krem, lokal olarak bağışıklığı uyaran ilaçlar veya lokal antiviral ilaçları uygulanarak tedavi edilebilir.laser tedavisi de molluskumları tedavi etmekte etkindir. Dondurma ve yakma işlemleri ağrılıdır, bu nedenle büyük çocuk ve erişkinlere uygulanabilir. Eğer Molluskum sayısı çok fazla ise, molluskumlar tamamen iyileşene kadar 3-6 hafta ara ile tekrarlayan tedaviler gerekebilir. Özellikle çocuk hastalarda molluskumları kendi iyileşme sürecine bırakmak ve tedavi etmemek de bir seçenek olabilir.

Tedaviden sonra hastalık tekrar eder mi?
Hastalık tedavi edildikten sonra tekrar edebilir. Hastalık yalnızca bir kaç tane iken, erken tedavi edilirse bu olasılık daha düşüktür. Az sayıda Molluskum bulunması, hastalığın yayılması açısından en az riski taşır.

------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.genitalsigil.org  

Sayfalar :
[1]

Son Konu ve Mesajlar
Son 10 Konu Ekleyen
  Hpv liyim ama tipimi bilmiyorum acil yardım offline Tırsıkvaka
  Çok korkuyorum lütfen bana yardım edinn offline hpv korkusu
  Eşcinselde genital siğil nasıl anlaşılır offline cappucino
  Hpv, yardım edin offline Efe2626
  Hpv 18 offline ozge111
  Hpv tiplemesi offline StepStep
  Peniste sivilce ? offline Codseus
  Kurtuldum offline yasaklim
  Siğilmi değilmi .??? offline Siğill
  Sirke ile sigil tedavisi offline sosti
Son 10 Mesaj Ekleyen
  Cinsel bölgede sivilce olursa kork offline mira
  Makattan hpv testi yaptır offline mira
  Hpv elden bulaşmaz korkma offline mira
  Hpv den nasıl kurtulunur offline canakkalemm17
  Molluskum offline hpv korkusu
  En iyi genital siğil tedavisi offline maktuna
  Hpv bilgilendirme offline maktuna
  Peniste sivilce,et beni, siğil kurcalama.. offline eczaacii
  Cinsel bölgede siğil offline eczaacii
  Hpv vücuttan atılır offline eczaacii
Üye İstatistikleri
Aktif Ziyaretçi 2 Aktif Üye Üye Sayımız 1043
Bugün Tekil 19 Bugün Çoğul 42 Toplam Tekil 56806 Toplam Çoğul 157081 Ip No: 54.226.58.177