Forum Ana Sayfa | Siteye Git | Forum Haritasi

A- Smear Testi Sonu..  B- Ascus, Cin1, Cin..  C- Kolposkopi, Leep.. 

Konuyu Açan Konu    Aktif  1
offline zeyneb Eklenme/Güncelleme Trh : 15.01.2010  Toplam Okunma : 9322  Bugün : 1  

toplam3giriş
Üye No: 417
Üye Oluşu:
15.01.2010
Son Giriş:
19.1.2010 12:32:30
Konu  : 1
Leep

merhaba ben bir ay önce lsil teşhisiyle leep oldum.ama hpv yoktu.leep sonucunda hiç bir şey çıkmadığı söylendi.size sorum gereksiz yere mi leep oldum.eğer olmasaydım kendiliğinden düzelbilirmiydim.size leep sonucunu yazıyorum.MAKROSKOPİK BULGULAR:1)2x1,5x1,5ölçülerinde bir yüzünde 2x1,5cm mukoza izlenen üzerinde işaret bulunmayan leep meteryali.2)ECC:0,3cc hacminde pembe beyaz renkli düzensiz doku parçası.1-K. PATOLOJİK TANI:1)LEEP Materyali:kronik nonspesifik servist,Naboth kistleri.2)ECC Materyali:zayıf proliferasyon bulguları gösteren endometriyum EPİKİRİZ:LEEP konizasyon materyali 7 parça halinde incelenmiş ve epitelde displazi saptanmamıştır...leep sonrası henüz kontrole gitmedim.enfeksiyondan korkuyorum.hafif kasık ağrılarım ve normalden fazla akıntı oluyor.enfeksiyon olabilirmi.eğer enfeksiyon ise tekrarmı leep olmam gerekir.2 yıllık evliyim ve çocuk yapmadık.çocuk sahibi olmamı engellermi.ve en yakın ne zaman çocuk yapabilirim

------------------------------------------------------------------------------------------

Bu konuya 1 adet cevap yazılmış
Cevaplayanlar Mesaj
offline admin İd:164  Eklenme/Güncelleme Trh : 22.05.2013   

toplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriş
Üye No: 19
Üye Oluşu:
27.09.2005
Son Giriş:
3.11.2015 13:44:47
Konu  : 2
Leep niye yapılır

LEEP sözcüğü rahim ağzının kötü huylu hastalıklara dönüşebilen öncül hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir tekniği anlatır. Lazerden daha yeni bir teknoloji olan LEEP Loop Electrosurgical Excision Procedure cümlesinin kısaltılmış halidir. LEEP rahim ağzındaki değişimin kesin tanısını koymak ve tedavi etmek amacıyla yapılır. Tüm tanımlamalar elektrik enerjisi ile çalışan ve halka şeklinde bir telden oluşan oldukça basit bir cerrahi alet ile gerçekleştirilen bir operasyonu anlatmaktadır. Bu alet yardımıyla rahim ağzındaki değişim gösteren alan hızlı, et ırkili ve ağrısız bir şekilde çıkartılmaktadır. PAP smear sonucunda kanser öncüsü oluşumlar saptanan kadınlar LEEP için uygun adaylardır. Günümüzde LEEP bazı hastalıklarda kullanılan rahim ağzını yakma, dondurma ya da laser ile tahrip etme gibi pekçok geleneksel tedavinin yerini almıştır. Diğer işlemlerin aksine LEEP ile doku tahrip edilmeden çıkartılır ve bu sayede tedavi sağlanırken tanıyı patolojik olarak doğrulama olanağı da doğar.
Sizde muhtemelen smear testiniz sonrası yapılan punch biopside CİN1 veya CİN2 veya CİN 3 gibi anemalilikler çıkmıştır. LEPP sonucu patolojininizde bir şey çıkmaması tabii ki sizin için çok iyi bir sonuç. LEEP sonucu elde edilen materyal patolojik inceleme için fazlasıyla yeterldir ve hem serviks hem de servikal kanal için fikir vermektedir

http://www.genitalsigil.net/konizasyon_leep.html

LEEP Nedir, LEEP Nasıl Yapılır;
Smİr testinde izlenen bazı tür anormallikler sonucunda rahim ağzındaki patolojinin tedavisi ve patolojik incelenmesi için rahim ağzından koni şeklinde bir parça çıkarılır. Bunun için ucunda halka şeklinde tel bulunan ve elektrikle çalışan bir alet kullanılır. İşlemin yapılma amacı ve mantığı konizasyon ile aynıdır, sadece kullanılan aletler farklıdır. LEEP işleminde bisturi yerine tel şeklinde elektrikli aletle kesme işlemi yapılır.LEEP lokal anestezi ile veya genel anestezi ile yaklaşık 5 dakikalık sürde yapılabilecek bir işlemdir. İşlemin adet dönemi dışında bir zamanda kanama yokken yapılması gerekir. Hasta normal jinekolojik muayene pozisyonunda iken spekulum takılır ve leep aleti le rahim ağzından koni şeklinde parça çıkarılarak incelenmek üzere patolojiye gönderilir. Hasta işlem sırasında ağrı hissetmez. Hasta işlemden sonra hemen günlük yaşantısına dönebilir, sadece genel anestezi alanlarda bir kaç saat gözlemek gerekir.Rahim ağzının iyileşmesi ve eski haline dönmesi bir kaç hafta alacaktır. İşlemden sonra bir kaç hafta kahverengi akıntı olabilir. Akıntı için ped kullanılabilir, asla tampon kullanılmamalıdır. İşlemden sonra bir ay cinsel ilişkide bulunulmamalıdır ve vajinal duş yapılmamalıdır. Hafif kasık ağrıları olabilir.İşlemden 20-30 gün sonra hasta tekrar kontrol edilir ve rahim ağzının iyleşme durumu değerlendirilir. Patoloji sonucu mutlaka takip edilmelidir. Patolojiye gönderilen parçanın sonucuna göre ya sadece smear takipleri ile hasta izlenir veya başka tedavi gerektiren bir sonuç gelmişse o tedaviler uygulanır.

------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.genitalsigil.org  

Sayfalar :
[1]

Son Konu ve Mesajlar
Son 10 Konu Ekleyen
  Hpv doktoru tavsiye offline ESPRESSO
  Hpv 45 offline Ftmd
  Aldara offline kafkasya
  Hpv den dertliyim offline dertküpü
  Kendi kendine siğil yakma yöntemi offline asd25
  Ben bu olayi cozdum/ hikayem offline onakoma
  Bakirelerde smear offline mariapuder
  Kalıcı tedavi - araştırın - mel 1 offline hpv18hpv
  Dunyanin en talihsiz adamiyim offline sensation
  Nasil oldu offline Hakan
Son 10 Mesaj Ekleyen
  Hpv yeni bilgiler offline eczaacii
  Hpv tip 45 offline eczaacii
  Siğiller içeriye yakın mıydı? offline metoeire
  Kendi kendine siğil tedavisi ,il33 deneyimi offline MYTHOS
  Bilinen şeyler offline sensation
  Lsil offline Derya
  Molloscum ve elma sİrkesİ mucİzesİ offline Onnur
  Hpv siğili var..evlenmekten bile vazgeçtim offline Stgt
  Aldara kryo jilet koter offline Stgt
  Hastaneye hpv tedavisine başvur offline üniversiteli
Üye İstatistikleri
Online Üyeler
Online Üyemiz Yok
  Bugün kimler vardı
  En Aktif Üyeler
admin, dilan, daybreaks, MyDoom, cronicman, selmira, sensation, hpv mağduru, ac2315, zabirella, fells2, pretty07, aysec, Paula, Stgt, vildany, cetin27, DeJaVu, üniversiteli, beypazarikurusu, beyazdost, CLKI, Necat, Gizeeem, rey_han, narsurubu, eczaacii, tülay, candida, mastod,
  En Yeni Üyeler
Metehan , allergen, Nuran, Efem, ESPRESSO, Enes456, kripton, kasfer83, Pismanlik, Ftmd, kafkasya, venom34, dertküpü, memco182, metoeire, MYTHOS, Elif1, meltem74, asd25, şirin, Songoku, Abc128, muzdaripderttenbu, mit1978, onakoma, Gülay1605, Nani, Hakan, serdar76, Derya, sadis, lugesya, Onnur, fatihzen, gülüm,
Aktif Ziyaretçi 2 Aktif Üye 0 Üye Sayımız 1011
Bugün Tekil 138 Bugün Çoğul 218 Toplam Tekil 497121 Toplam Çoğul 1749827 Ip No: 44.200.169.48
Gynecologist İstanbul