Forum Ana Sayfa | Siteye Git | Forum Haritasi

A- Kadında HPV..  B- Erkekte HPV..  C- Genital Siğil, H..  D- Gebelikte HPV..  E- HPV Aşısı.. 
F- HPV Testleri.. 

Konuyu Açan Konu    Aktif  1
offline aydz Eklenme/Güncelleme Trh : 06.05.2014  Toplam Okunma : 3944  Bugün : 2  

toplam12giriş
Üye No: 1040
Üye Oluşu:
30.04.2014
Son Giriş:
21.5.2014 18:10:16
Konu  : 1
Erkekte hpv tespiti mumkun mu?

evet cok tartismali bir konu bu.yabanci hpv forum sitelerinde erkekte lezyon olmadiginda hpvnin tespitinin herhangi bir testle mumkun olmadigi yaziyor.bunu turkiyede bazi labaratuvarlar ve doktorlarda destekliyor.fakat hatiri sayilir derecede forum siteleri ve labaratuvarlar da erkekte lezyon olmadiginda hpvnin penis uretra ve genital bolgeden alinan suruntu ornekleriyle micro array chip yontemiyle tespit edilebilecegi soyluyor.hatta- hiv ve aids -adli forum sitesi supheli iliskilerden sonra cinsel yolla bulasan hastaliklarin tespiti icin hpv dna micro array chip testinin de yapilmasi gerektigini ozellikle belirtiyor.mavi lab,genetik,elab gibi labaratuvarlards bu testlerin yapilabilecegi belirtiliyor.
Simdi sayin adminden bir yanit bekliyorum.erkekte lezyon olmadiginda yada lezyonsuz gecen iki senennin ardindan suruntu ornekleriyle yapilan bu micro array chip testleri guvenilir midir?bu testlerde hpv negatif sonuc almissak artik hpv bulastiriciligi yok diyebilir miyiz?lutfen bu soruya site admini cevap versin.hasta yorumlari daha cok kafa karistiriyor.tesekkur ederim

------------------------------------------------------------------------------------------

Bu konuya 8 adet cevap yazılmış
Cevaplayanlar Mesaj
offline admin İd:435  Eklenme/Güncelleme Trh : 07.05.2014   

toplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriş
Üye No: 19
Üye Oluşu:
27.09.2005
Son Giriş:
3.11.2015 13:44:47
Konu  : 2
Erkekte hpv testi ve hpv tespiti

Bu sorunun cevabı hem Evet hem de Hayır.

Kadınlarda vajina salgısından örnek alınarak laboratuvara gönderilen örnekte bakılan "HPV DNA" çeşidi bir incelemenin Erkekte yapılması ve kesin sağlıklı sonuç alınarak yorumlanması ve kesin bir karar varılması maalesef teknik olarak mümkün değildir.

Kadınlarda siğil görülmeyen veya daha önce HPV tespiti yapılan hastaları "HPV nin atılıp atılmadığı" takibi için yılda bir hastalarımıza HPV DNA bakmaktayız. Yapılan bazı çalışmalar kadınlarda 3 yıl ard arda HPV testi negatif çıkan hastaların HPV virüsünden artık arınmış oldukları anlamı kazandığını belirtmektedirler.

Erkeklere gelince; HPV DNA ile HPV takibi ve taramasını %100 sağlıklı yapmak mümkün değildir. Erkeklerde kadınlardaki "vajinal akıntı" benzeri bir akıntı olmaması sebebi ile sadece genital bölge ve üretra ağzından alınan sürüntü örneklemesi ile bakılmaktadır. Sonuçta eğer bu şekilde bakılan bir testi sonucu "Pozitif" ise o erkekte HPV kesin var anlamına gelir, fakat bu testte sonuç "Negatif" ise bu erkekte kesin yani %100 HPV Olmadığı anlamına GELMEZ. Sürüntü alınırken HPV li cilt kısmından örnek alınmamış olabilir, veya yeterince doku alınmamış olabilir v.b teknik sorunlar ile çıkacak "Negatif" sonuç aldatıcı olacaktır.... ( Yabancı yayınlar da aynı değerlendirmeyi yapmaktadır....). Sonuç olarak; Yapılan HPV testte-erkekte- (yöntem ne olursa olsun) Sonuç HPV ( + ) ise kesin var anlamı ÇIKAR, eğer HPV (-) ise kesin %100 Yok anlamı ÇIKMAZ...

Ancakk..Erkekte genital siğil varlığında ancak siğillerin bir laboratuvara gönderilmesi ise kesin HPV tipleme yapılabilmektedir.

------------------------------------------------------------------------------------------

http://www.genitalsigil.org  

offline aydz İd:436  Eklenme/Güncelleme Trh : 06.05.2014   

toplam12giriş
Üye Oluşu:
30.04.2014
Son Giriş:
Erkekler için belirsizlik devam mı edecek?

yanıtınız için teşekkür ederim.inanın hpvnin erkeklerdeki seyri çok sıkıntılı bir durum.peki lezyonsuz gecen iki seneden sonra yapılan bu sürüntü testleri negatif gelse de %100 bulaştırıcılık yoktur diyemez miyiz?bu durum muhallakta mı kalacak hep.

offline admin İd:437  Eklenme/Güncelleme Trh : 07.05.2014   

toplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriştoplam978giriş
Üye Oluşu:
27.09.2005
Son Giriş:
Hpv bitecek mi???

maalesef erkekler için bir belirsizlik söz konusu, yabancı literatürde de bu konuda ciddi bir yayın maalesef bulamadım. Kadınlar için durum ise biraz farklı. Son katıldığım bir uluslararası konu ile ilgili toplantıda; kadınlarda 3 yıl ardışık yapılan düzenli smear testleri normal çıkması durumunda ve son 3 yılda yapılan 2 ardışık HPV DNA testinin negatif çıkması durumunda "büyük olasılıkla" HPV riskinin ortadan kalktığı ve atılmış olabileceği gibi bir değerlendirme yapmak mümkün olmaktadır. Fakat şu bir gerçektir ki.. HPV hakkında çok bilinmeyen var ve HPV nin kişi vücudunda yaptığı "yolculuk" üç şeye bağlı.. Kişinin yaşı ( gençler daha sıkıntıda...) bağışıklık sitemi ve virüsün Tipi..

offline barışyar İd:442  Eklenme/Güncelleme Trh : 07.05.2014   

toplam0giriş
Üye No: 1046
Üye Oluşu:
07.05.2014
Son Giriş:
7.5.2014 23:25:02
Konu  : 0
Hpv ben bulaştırdım, kabus bitecek mi

America da yasiyorum 45 yasindayim. Evlenmeyi evlenmeyi planladigimiz arkadasim ile birlikte yaklasik iki yildir birlikteyiz. Arkadadim uc ay once pap smear testinde high risk HPV cikti daha sonra colpos ile byopsi oldu. Buradaki doctor cervix te abnormal hucreler bulundugunu bekleyip kendiliginden gecebilecegini soylemis. Arkadasim da bende buradaki doctorlara fazla guvenmiyoruz.
Buyuk ihtimal ile bu high risk HPV nin benden gectigini dusunuyoruz, fakat bende hic bir symptom olmadigi gibi gozle gorulur bir seyde yok.
Erkekler icin bir test olmadigini ogrendim benim sorum su olacak, evliligi dusundugumuz ve gelecek planlari yaptimiz su durumda ne yapacagimizi bilemiyoruz, sex yapmamiz bu asamada zararlimidir? Arkadasimin iyilestigini dusunecek olursak benim iyilestigimi nasil ogrenebilirim aksi halde bu virus tekrar tekrar birbirimize gecermi? Ne yapmamiz gerekiyor lutfen yardimci olursaniz cok tesekkur ederim selamlar.

offline aydz İd:443  Eklenme/Güncelleme Trh : 07.05.2014   

toplam12giriş
Üye Oluşu:
30.04.2014
Son Giriş:
Peki bulaştırıcılık?

iki defa ardışık yapılan testler negatif.2 senedir de lezyon yok. bu durumda erkekte hpvnin %100 tespiti mümkün olmuyorsa,kesin birşey söylemek zorsa.bulaştırıcılık devam eder mi?bu çok önemli çünkü benim durumumdaki birçok kişi micro array chip testleri sonucu negatif aldıklarında lezyon da yoksa hpv yok deyip,ilişkiler konusunda evlilikte rahat davranıyor.

offline eczaacii İd:444  Eklenme/Güncelleme Trh : 07.05.2014   

toplam21giriş
Üye No: 757
Üye Oluşu:
08.11.2012
Son Giriş:
31.10.2015 15:51:56
Konu  : 0
Erkekte genital siğil tespiti, mikroskop muayenesi ve asit testi

Bildiğim kadarı ile maalesef erkekler için eğer görünürde bir siğil yok ise herhangi doğru sonuç veren bir test yok. Biz bu tür durumlarda bana da yapılmıştı, dijital mikroskop ile erkekte siğil taraması yapılıyor ve asit testi de yapılıyor , fakat her zaman sonuç vermeyebiliyor, fakat yine de de bakmaktırmanızda orada fayda var.
Cinsel hayatınıza devam edebilirsiniz , tam olarak korumasa da bence prezervatif kullanabilrisiniz. Ayrıca bağışıklığınızı arttırmak için mutlaka vitamin alın benim şahsi önerim çinko veya folik asid kullanın, sonuçta bir doktora başvurun

offline aydz İd:445  Eklenme/Güncelleme Trh : 08.05.2014   

toplam12giriş
Üye Oluşu:
30.04.2014
Son Giriş:
Hpv başka bir enfeksiyonla karışabilir mi, parafin blokta hpv incelemesi

Erkekte suruntu ornekleriyle yapilan micro array chip testi sonuclari negatif gelirse %100 hpv yok diyemiz diyorsunuz.16 ay once koterizasyon yaptirdigim bir lezyonun pataloji sonucu virsl sigil gelmisti.yalniz tipleme yapilmamisti hpv arastirilmamisti.bu test sonucunun parafin bloguna ulastim bu parafin bloktaki ornek genetiks labaratuvarinds iki kez hpv dna jncelemesi yapildi.sonucta yine hpvye rastlanmadi.bu durumda genital bolgede cikan, pataoloji sonucu viral sigil gelen her viral sigil hpv kaynakli degil midir?cikan lezyonun mutlaka hpv tiplendirilmesi mi yapilmalidir?simdimlezyon yok daha once cikan bir lezyonun parafin blok ornekleriyle yapilan hov dna testi sonucuna da mi guvenmememiz gerekiyor.(ayrica bende mulloscoma da rastlanmisti bunla da karisitiriliyor olabilir mi?)

offline admin İd:446  Eklenme/Güncelleme Trh : 08.05.2014   

Üye Oluşu:
27.09.2005
Son Giriş:
Patoloji sonucu viral siğil, hpv ve moloskum

Patoloji sonucu viral siğil, yani "kondiloma akümilata" lezyonu gelmiş ise tabii ki buna inanmak ve eskiden yaktırdığınız lezyonun genital siğil-kondilom olduğunu kabul etmek gerekir. Moloskum kontagiosum lezyonları bazen deneyimsiz bir göz tarafından HPV virüsüne bağlı genital kondilom ile karıştırılabilmektedir. Sıklıkla ( bazı çalışmalarda bu oran %8 olarak verilmekte) genital siğille birlikte ay nı kişide aynı anda molloskum da olabilmektedir.
Parafin bloktan HPV tayini konusunda hiç bir bilgim yok, tamamen teknik bir konu, bunun için bir genetik uzmanı veya bir mikrobiyoloji uzmanına danışmanızı öneririm..

Sayfalar :
[1]

Son Konu ve Mesajlar
Son 10 Konu Ekleyen
  Hpv doktoru tavsiye offline ESPRESSO
  Hpv 45 offline Ftmd
  Aldara offline kafkasya
  Hpv den dertliyim offline dertküpü
  Kendi kendine siğil yakma yöntemi offline asd25
  Ben bu olayi cozdum/ hikayem offline onakoma
  Bakirelerde smear offline mariapuder
  Kalıcı tedavi - araştırın - mel 1 offline hpv18hpv
  Dunyanin en talihsiz adamiyim offline sensation
  Nasil oldu offline Hakan
Son 10 Mesaj Ekleyen
  Hpv yeni bilgiler offline eczaacii
  Hpv tip 45 offline eczaacii
  Siğiller içeriye yakın mıydı? offline metoeire
  Kendi kendine siğil tedavisi ,il33 deneyimi offline MYTHOS
  Bilinen şeyler offline sensation
  Lsil offline Derya
  Molloscum ve elma sİrkesİ mucİzesİ offline Onnur
  Hpv siğili var..evlenmekten bile vazgeçtim offline Stgt
  Aldara kryo jilet koter offline Stgt
  Hastaneye hpv tedavisine başvur offline üniversiteli
Üye İstatistikleri
Online Üyeler
Online Üyemiz Yok
  Bugün kimler vardı
  En Aktif Üyeler
admin, dilan, daybreaks, MyDoom, cronicman, selmira, sensation, hpv mağduru, ac2315, zabirella, fells2, pretty07, aysec, Paula, Stgt, vildany, cetin27, DeJaVu, üniversiteli, beypazarikurusu, beyazdost, CLKI, Necat, Gizeeem, rey_han, narsurubu, eczaacii, tülay, candida, mastod,
  En Yeni Üyeler
Metehan , allergen, Nuran, Efem, ESPRESSO, Enes456, kripton, kasfer83, Pismanlik, Ftmd, kafkasya, venom34, dertküpü, memco182, metoeire, MYTHOS, Elif1, meltem74, asd25, şirin, Songoku, Abc128, muzdaripderttenbu, mit1978, onakoma, Gülay1605, Nani, Hakan, serdar76, Derya, sadis, lugesya, Onnur, fatihzen, gülüm,
Aktif Ziyaretçi 3 Aktif Üye 0 Üye Sayımız 1011
Bugün Tekil 126 Bugün Çoğul 181 Toplam Tekil 499338 Toplam Çoğul 1754646 Ip No: 3.131.110.169
Gynecologist İstanbul