HPV Tedavİsİ, Genİtal Sİğİl Tedavİsİ

Genital siğillerin (kondilom) yani HPV virüsü enfeksiyonunun tedavisinde ana  prensip bulaştırıcılığı ve nüksleri en aza indirmek için siğillerin  mümkün olduğunca tamamen  temizlenmesidir. Genital siğil tedavisi için genellikle kondilomları yok etmek için koterizayon, kriyoterapi gibi işlemlerin yanı sıra lazer tedavisi de kullanılmaktadır. HPV tedavisi, sonuç olarak genital siğil tedavisi mutlaka en iyi şartlarda yapılmalı ve hsata bunu takip eden dönemde de doğru bir şekilde takip edilmelidir.

Kriyoterapi ile hpv , genital siğil tedavisi  (Dondurma tedavisi)

Kriyoterapide ( genital siğil dondurma tedavisi ) amaç siğilleri dondurarak sağlıklı ciltten uzaklaştırmaktır. Bunun için sıvı nitrojen kullanılır. Sıvı nitrojen özel aparatlarla püskürtülerek yapılır.İşlem sırasında sıklıkla lokal anestezi uygulamasına gerek kalmaz.Uygulamadan sonra 1-5 gün içersinde siğiller siyahlaşır ve kabuklanır yaklaşık 15 gün içersinde ise sağlıklı ciltten dökülerek ayrılırlar. Hasta bu süreç içersinde çeşitli merhemlerle yara bakımı yapar. Tedavi sürecinde ise ciddi bir açık yara oluşmamakta ve tedavinin kozmetik sonucu da iyi olmaktadır. Komplikasyon olarak nadiren özellikle koyu cilt rengine sahip hastalarda işlemin uygulandığı yerlerde beyazlama oluşabilir. Bu durum geçici veya kalıcı olabilir.
Siğil sayısı az ise ve belirli büyüklükte ise kullanılması tercih edilir. Çok sayıda siğil varlığında pek etkili bit yöntem değildir.Bunlar dışında kozmetik sonuçları çok iyi olan bir tedavidir.
 

Elektrokoterizasyon, Yakma ile genital siğil, hpv tedavisi

Elektrokoterizasyon  ( genital siğil yakma tedavisi ), bu yöntemde özel uçlar yardımıyla elektrik akımı deriye uygulanır ve hastaya temas ettirilen antenden cihaza döner. Yani hastanın cildinde elektrik akımı dolaşırken en fazla dirence uğradığı yer olan cihazın tedavi ucunda ısı oluşur. Bu şekilde siğiller yakılarak temizlenmiş olur. Kriyoterapi  yöntemine göre daha kalıcı bir tedavi sağlar ve genital siğillerin tedavisinde  ilk seçenektir.

Leep  yöntemi ile genital siğil hpv tedavisi

Lazerden daha yeni bir teknoloji olan LEEP Loop Electrosurgical Excision Procedure cümlesinin kısaltılmış halidir. LEEP yöntemi aslında PAP smear sonucunda anormallik saptanan kadınların rahim ağzındaki değişimin kesin tanısını koymak ve tedavi etmek amacıyla yapılır.Bu alet yardımıyla rahim ağzındaki değişim gösteren alan hızlı, etkili ve ağrısız bir şekilde çıkartılmaktadır. Aynı mantıkla LEEP yöntemi ile genital siğilleri keserek çıkartmak çok kolay ve kalıcı bir yöntemdir , tedavi sonrası genellikle iz bırakmaz. Çok sayıda siğil tedavisinde kullanımı kolay ve kalıcı iz bırakmayan ve bizim de tercih ettiğimiz bir tedavi yöntemidir. Genital siğil patolojiye veya tiplemeye gönderilecek ise bu yöntem ile çıkartılması dokuya zarar vermediği için en iyi yöntemdir.

Lazer Tedavisi, HPV

Lazer pahalı bir yöntem olmasına etkin ve iyi sonuçlar alınan bir tedavi yöntemidir ve geniital siğillerin yaygınlığına ve büyüklüğüne göre hekim tarafından tercih edilebilmektedir

Genital Siğilin alınması ( Cerrahi olarak çıkartılması )

Kullanışlı bir yöntem değildir, kanlı ve tedavi yerinde iz, skatris bırakan bir işlemdir. Ancak çok hacim kazanmış büyük  siğillerde uygulanabilecek bir yöntem olup bunlar dışındaki siğillerde bıraktığı izin fazla olması nedeniyle uygulanmamaktadır.

Asit içerikli sürülen ilaçlar

Genital siğillerin tedavisinde kullanılması doğru değildir, kimyasal yanığa ve  hassasiyete sebep olurlar. Asit içerikli ilaçlar özenle sadece siğillerin üzerine sürülmelidir dışarı fazla taşırılmaları halinde kızarıklık ve deride tahrişe neden olurlar. Özellikle penis derisi gibi ince ve hassas deriye sahip organlarda bu konuya dikkat edilmelidirTedavi sonrası nüks ve başarısız tedavi sık görülür..

Bağışıklık sağlayan kremler.

Hasta tarafından belirli aralıkla sürülürler, az sayıda ve küçük siğillerde etkindir. Çok sayıda veya büyük siğillerde tercih edilmez, tedavi süresi uzu olduğu için hastalar tedaviyi yarıda bırakabilmektedir.Bu ilacın etkisi her hastada farklıdır. Bazı hastalarda iyi sonuç alınırken bazılarında ise tedavi sağlayamamaktadır. Bu ilacın bir yan etkisi ise sıklıkla uygulandığı bölgede kaşıntı ve kızarıklık yapmasıdır. Aslında bu ilacın beklenen bir etkisi olmakla beraber bazı hastalarda ilacın kesilmesini gerektirebilmektedir.
Bu ilacın kullanım alanı daha çok cerrahi tedaviler sonrası siğilin tekrarını engellemek olmakla beraber bazı durumlarda ilk tedavi olarak da  bazı hekimler tarafından kullanılabilmektedir.

Cinsel siğillerde tedavi süreci

Cinsel siğillerde tedavi sürecinin en sıkıntılı tarafı çok iyi bir şekilde uygulanan tedaviler sonrasında bile siğilin tekrarlama ihtimalidir. Bunun nedeni siğile neden olan virusün (HPV) görünür siğiller dışında başka bölgelerde de mikroskopik odaklar oluşturması ve bunların tedaviler sırasında farkedilememesidir. Çünkü bunları pratikte tespit etmemizi sağlayacak bir yöntem yoktur.
Tedavi sürecindeki diğer bir sıkıntı ise eşe veya partnere siğilleri bulaştırma ihtimalidir. Özellikle cinsel siğile sahip erkeklerin eşleri veya bayan partnerleri mutlaka bir kadın doğum hastalıkları uzmanına başvurmalı ve smear yanında HPV - DNA testi de yaptırmalıdır. Smear tek başına HPV lezyonları erken aşamada ise pozitif bir sonuç vermemektedir. Fakat HPV  DNA testi yapıldığında eğer bayanda onkojenik yani kanser yapan tarzda bir siğil tipi varsa kadın doğum uzmanı ekstra önlemler almaktadır. Unutulmaması gereken bir nokta ise cinsel siğil bayanlarda rahim içinde görüldüğünden dışardan hiçbir belirti vermemesidir. 

HPV, Genital siğil tedavi ücreti, fiyatları nedir?

HPV tedavisi fiyatları genital siğillerin kondiomların büyüklüğüne, yaygınlığına ve yerleşimine, lokal veya genel anestezi ile yapılıp yapılmayacağına göre değimektedir. Genital siğil tedavi fiyatları, ücreti bu işlemi yapan hekimin fiyat politikasına göre de değişkenlik göstermektedir. Doğru bir fiyat, ücret değerlendirlmesi için tedavi işlemi öncesi yapılacak muayene ve değerelendirme yardımcı olmaktadır..