HPV Testİ, HPV DNA Testİ

HPV enfeksiyonu hemen hemen  her yaşta görülebilmektedir. HPV'nin ortalama görülme yaşı 52 olup 35-39 ve 60-64 yaşlarında olmak üzere iki ayrı dönemde  artış  yapar. HPV virusu bütün dünyada ve artık ülkemizde de  yaygın olarak bulunmaktadır. Sosyokültürel ve ekonomik düzeyinden bağımsız olarak her kadın risk altındadır.Amerikada kadınların %70-80'i yaşamları boyunca en az bir kez HPV ile enfekte olduğu bilinmektedir. HPV tipleri kadın genital bölgesinde kansere kadar gidebilen değişiklikler yanında hem kadın hem erkekte kondilom ve siğil gibi oluşumlara da neden olabilir. HPV enfeksiyonu belirti vermez ancak cinsel yolla bulaşan hastalıklar arasında en yaygınıdır ve salgınlar yapar
 

 HPV enfeksiyonu sonucu oluşan rahim ağzı kanseri kadınlarda meme kanserinden sonra en sık görülen ikinci kanser türüdür. Yılda rahim ağzı kanserinden ölümlerin %80’i gelişmekte olan ülkelerdedir HPV’nin genellikle cinsel yolla bulaştığı kabul edilir. HPV’nin her tipi habis değişikliklere neden olmaz. Bazı tipleri habis değişikliklere yol açması bakımından daha yüksek risklidir. Bu yüzden sadece HPV’nin varlığı değil, ama hangi tiplerinin taşındığının bilinmesi kansere yönelişin erken öngörülebilmesi ve önlenebilmesi için önemlidir. HPV çok bulaşıcıdır. Eşlerin üçte ikisine bulaşır. Ayrıca aynı kişide bir bölgeden diğerlerine yayılarak da bulaşır. Rahim ağzı kanserlerinin %90’ından fazlasında HPV’nin yüksek riskli tipleri saptanmıştır.
 

 HPV Tanısı Nasıl Konmaktadır?

_ Pap Smear testi ile

_ HPV DNA GENOTiPLEMESi (PCR),hpv tipleme, hpv testi ile

_ Biyopsi: Koilositoz, piknotik nukleus, akanthosis, multinükleasyon…

 

HPV testi uygulama alanları

 Pap smear’da şüpheli bulguların ya da normal dışı hücrelerin bulunduğu durumlarda doktorunuz HPV araştırmasını uygun görebilir. Ayrıca muayene olduğunuz gündeki fiziksel bulgulara ya da hikayenize yönelik olarak ta HPV açısından değerlendirilmeniz gerekliliği doktorunuz tarafından size bildirilecektir. HPV’nin pek çok tipi bulunmaktadır. Bunların bir kısmı sadece genital siğillere neden olurken, bir kısmı ise  rahim ağzı  kanseri ile yakından ilişkilidir.

 

HPV testi İşlemi öncesi dikkat edilecek hususlar

 İşlem sırasında adetli olmamanız gerekmektedir. Test öncesindeki 72 saat içerisinde vajinal duş, krem ya da ilaç kullanmamalısınız. Test öncesinde en az 24 saatlik cinsel perhizde olmanız gerekmektedir. İşlem sırasında daha rahat olabilmek için mesaneniz boş olmalıdır.

 
HPV testi nasıl yapılır

 Bu işlem jinekolojik muayene ve pap smear’dan teknik olarak farklı değildir.Jinekolojik masada litotomi pozisyonunda vajene spekulum yerleştirilmesini takiben vajen duvarları ve serviks yüzeyine bir fırça sürülerek alınan örnek özel bir ortamda laboratuara gönderilir. Daha sonra spekulum çıkartılarak işlem sonlandırılır. HPV DNA  testi tamamen ağrısız olup anestezi gerektirmez. HPV DNA testi işlem süresi 1-2 dakikadır. İşlem sonrası rahatlıkla günlük yaşantınıza dönebilirsiniz.

Eğer test sonucunda HPV enfeksiyonu saptanırsa öncelikle bu virüsün tiplendirmesi yapılmalıdır. Sonuçlar serviks kanseri açısından yüksek risk taşıyan HPV enfeksiyonunu gösteriyorsa kolposkopi ve kolposkopi eşliğinde serviks biyopsisi alarak kanser öncesi  lezyonlar açısından ileri değerlendirmesi gerekebilecektir.

HPV testi ücreti, hpv tipleme fiyatları genetik laboratuvarına göre çok az değişkenlik göstermektedir. HPV DNA testi fiyatı için hekiminizden tedavi ve test öncesi bilgi almanız gerekmektedir..