kolposkopi NEDİR?

 

Dikkat HPV !!!! Risk altında Olabilirsiniz

Kolposkopi Nedir?

Kolposkopi, rahim ağzının özel dijital  bir mikroskop ile doktor tarafından  incelenmesi, rahim ağzının bazı  özel boyalar ile boyanması ve boyama ile görünür hale gelen riskli bölgelerin tespit edilip gözlenen bir kolposkopi anormal sonucu var ise  bu bölgelerden biyopsi alınması işlemlerinin tümüne birlikte verilen isimdir.

Kolposkopi kimlere yapılır?

Anormal smer sonucu olan (CİN 1-CİN1-CİN3-HSİL-LSİL ASCUS-AGUS) KİŞİLER İLE m uhtemel yüksek riskli ve yüksek riskli HPV virüsü tiplerini taşıyan her kadının kolposkopi yaptırması gerekmektedir.

Kolposkopi öncesi ne önemlidir?

Kolposkopi işlemi öncesinde rahim ağzında ve ya vajinal olan herhangi bir enfeksiyonun olmadığına emin olmamız gereklidir. Bundan dolayı kolposkopik inceleme  işlemi planlanırken hastamız öncelikle bir muayeneden geçmekte eğer herhangi bir enfeksiyon durumu yoksa kolposkopi testi için  hastamıza randevu verilmektedir.

Kolposkopik inceleme için en uygun dönem nedir?

Kolposkopiye iki üç gün kala cinsel ilişki olmaması da, bulgularımızı değiştirebilmesi açısından önem arz etmektedir.
Kolposkopinin yapılmasının en uygun olduğu zamanın adet döneminin bitiminin hemen ardından olduğu bilinmekte ise de gerekli durumlarda adet dışı herhangi bir dönemde de yapılabilinir.

Kolposkopi anestezi ile mi yapılır?

Kolposkopi işlemi sırasında anesteziye gerek yoktur. Fakat bir endoservikal küretaj ve punch biopsi yapılacak ise sedasyon ile yapılması en uygunudur

Kolposkopi Niye çok önemlidir?

Kolposkopi işlemi  önemlidir çünkü rahim ağzından aldığımız smear testinde veya HPV DNA testinde  bir anormallik saptadığımızda, bunun kansere dönüşme riskinin ve hızının ne kadar olduğunu veya o anki durumun önemini  bize gösteren bir inceleme olmasıdır

Zor bir işlem midir kolposkopik inceleme?

Hayır..Kolposkopi işlemi çok  önemli olduğu kadar zor olmayan da bir işlemdir. Yaklaşık on dakika civarında sürmekte, alınan biyopsilerle de  serviks rahim ağzı kanseri gelişme risk belirlenebilmektedir.

 

Kolposkopi Nasıl Yapılır?

Kolposkopi uzmanı tarafından  hasta jinekolojik muayene pozisyonunda masaya alınır. Vajinaya rahim ağzını görebilmek için spekulum yerleştirilir. Kolposkop yaklaştırılarak rahim ağzı incelenir. Kolposkopi doktoru tarafından rahim ağzındaki hücresel değişiklikler görülmeye çalışılır, ardından %5 lik asetik asit rahim ağzına sürülür ve beklenir. Rahim ağzı değişikliklerinin bir kısmı  asetik asit ile boyadıktan sonra görülür hale gelirler ve bu riskli bölgelerden biyopsi alınır. Asetik asit işleminden sonra rahim ağzına lügol solüsyonu sürülür. Yine lügol boyasını tutmayan alanlardan riskli olduğu düşünülürse biyopsiler alınır.  Ayrıca EEC  yani Endoservikal Küretaj olarak isimlendirilen rahim ağzı kanalından da parça alınır.Rahim ağzından  biyopsiler patoloji uzmanına gönderilir ve gelecek sonuçlara göre takip ve tedavi protokolü şekillendirilir.

Kolposkopik biopsi nedir

Kolposkopide süpheli anlanar çıkması sonucu rahim ağzı ve rahim ağzı kanalından biopsiler örnekler alınması işlemidir

Kolposkopi fiyatları nedir

Kolposkopi ücreti ve fiyatları işlemi yapan hekmim ve mekezlere göre değişkenlik göstermektedir.

kolposkopi nedir

kolposkopi nasıl yapılır

Kolposkopi doktoru uzmanı

Kolposkopi cihazı

kolposkopi neden yapılır

kolposkopi fiyatları

kolposkopi patoloji sonuçları

kolposkopi sonucu pozitif

kolposkopi acılı mıdır

kolposkopi sonucu temiz cikanlar forum

kolposkopik biopsi

HPV den kurtulmanız mümkün..HPV yi yenebilirsiniz!! ASLA PES ETMEYİN..