kondilom NEDİR?

 

Dikkat Kondilom !!!! Risk altında Olabilirsiniz

Kondilom ve HPV  / Kondilom Tedavisi

Kondilom Nedir?

Kondilom, HPV adı verilen bir virüsün sebep olduğu, ciltten kabarık, büyüklü, küçüklü, bazen birden çok sayıda, üzeri pütürlü, karnabahar benzeri lezyonlardır.

HPV Cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir virüstür. HPV kondilom dışında ve kondilomlar varlığında da başta serviks olmak üzere organlarda bazı hücresel değişiklikler. Bu dispazi ne kadar şiddetli ise ileri de kanser gelişim riski o kadar yüksek olmaktadır.Serviks, Anüs, Vajina, Penis, Boğaz kanserleri ile de ilişkilidir.

Anogenital veya oral kondilomlar: Cinsel bölgeler  penis, skrotum, kasıklar, vajina etrafı ve anal bölge ve oral bölgede  ağız içi, dudak, dil   kondilom adı verilen siğil oluşumları HPV yapar

Kondilom bulaşma yolları nelerdir?

Kondilom HPV virüsü genellikle cinsel ilişki yoluyla bulaşan bir virüstür.

Virüsün 190’ın üzerinde farklı tipi bulunmaktadır.

Kondilom yol açan tipleri daha çok HPV tip 6 ve 11'dir.

Kondilom erkekten kadına bulaşır mı?

Eğer genital bölgede genital siğiller varsa, cinsel ilişki yoluyla erkekten kadına ya da kadından erkeğe  Kondilom bulaşabilir.

Kondilomların bulaşmada kuluçka süresi nedir?               

HPV kesin olarak kana geçmez ve kanda dolaşmaz. Dolayısı ile vücutta yarattığı etki-tepki olayı son derece yavaştır. Kuluçka süreci adını verdiğimiz enkübasyon süresi de bu nedenle görece uzun kalmaktadır. Genel olarak enkübasyon süresi 3 hafta ila 8 yıl arasında sürebilir. Yani bu durum şu anlama gelir, bir cinsel ilişki ile bir kişi HPV kapmış ise Kondilom olarak kendini göstermesi yıllara kadar uzayabilmektedir.

Kondilom nasıl oluşur?

HPV vücuda bulaştıktan sonra eğer kişinin bağışıklık sistemi yeterince güçlü değilse, hücre içine girerek enfeksiyon oluşturur.
Bu enfeksiyon ciltte ise kendisini siğil yani kondilom şeklinde gösterir.
Rahim ağzında ise pap-smear testiyle anlaşılabilecek hücresel değişikliklere yol açar.

Kondiom tanısı nasıl konur?

Kondilom  tanısı doktor tarafından genital siğilin görülmesi ile konulur. Nadiren biyopsi gerektirir. Kondilom tanı aşamasında çok küçük ciltaltı siğilleri açığa çıkarabilmek için deriye asetik asit uygulanabilir. Asetik asit testinde küçük ciltatlı  Kondilom beyazlaştırarak görünür hale getirmektedir. Dolayısı ile Kondilom tanısı daha kolay konulmaktadır.

Kondilom testi nedir?

HPV testi ile HPV tiplerinin belirlenmesidir. Kondilom varlığında kondilom test için gönderilir ve HPV tipine bakılır

Kondilom tedavisi işlemini hangi bölüm yapar?
Kondilom tedavisi için en iyi doktor

Kondilom tedavisi için hastalar genellikle kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarına başvururular ve Kondilom tedavisi bu uzmanlar tarafından yapılır.
 

HPV biter mi, Kondilom temizlenir mi?

Bir kez HPV bulaştıktan sonra, genelde virüs vücutta kalıcı olmaktadır. Dolayısıyla virüsü vücuttan tamamen temizlemeye yönelik bir tedavi bulunmamaktadır. Ancak virüsün yol açtığı geital kondilomları tedavi etmek mümkündür.

 

Anal kondilom nedir, Anal kondilom tedavisi nasıl yapılır?

 Anüs ve çevresinde de sıklıkla kondilom siğiller yer alabilmektedir. Kadınlarda da olabildiği gibi erkekte de görülür ve bir erkekte anal siğil olması o kişinin homoseksüel olduğu anlamına gelmez. Ya da bir kadında anal siğil çıkması o kadının anal seks yaptığı anlamına da gelmez. HPV ’ler anal bölge mukozasına yerleşmeye çok yatkındırlar. Ancak tanı aşamasında anal kondilomdan tip tayini yapılması tavsiye edilmektedir.
Anal Kondilom Tedavisi diğer siğillerden çok farklı değildir.Lazer yöntemi en etkili yöntemlerden biridir.

Gebelikte Kondilom tedavisi yapılır mı?

Özellikle de hamile  hastalarda, kondilom tedavisi daha büyük önem taşımaktadır.
Çünkü virüs yüklü siğiller varken doğum yapılması durumunda, bebeğe bulaşma riski söz konusudur.
Kondilom tedavisi hamilelikte , aslında temelde siğilin bulunduğu yerden çeşitli yöntemlerle temizlenmesi şeklinde yapılır, ve cilt iyileştikten sonra genelde iz kalmamaktadır.

Ağızda kondilom ve Oral kondilom tedavisi

Ağız içi mukoza yapılarında ,yanak iç bölgesi dil dudaklarda kondilom oluşumları görebilmekteyiz. Virüs ağızdaki herhangi bir aft ya da yaradan giriş yapabilmektedir. Aslında ağız mukozası çok hızlı dökülüp yenilendiği için genital bölgeye göre oral kondilom çok daha nadir görülmektedir. Fakay yüksek riskli HPV tipler ise daha ileriye boğaza doğru ilerleyiş gösterirler ve buralarda kötü hücresel değişiklikleri ve boğaz ağız kanserini başlatabilirler.

Kondilomlar tedavi sonrası tekrarlar mı?

Hastanın bağışıklık durumuna göre, siğiller bazen tekrar çıkabilir. Ancak ilk 2 yıl içerisinde, bağışıklık sistemi yeterince güçlü olan kişilerde, virüsün vücuttan tamamen temizlenmesi de mümkün olabilmektedir. HPV virüsü tamamen vücuttan atıldıktan sonra, siğillerin tekrarlaması söz konusu değildir.

Kondilom tedavisi nasıl yapılır? En iyi ve başarılı kondilom tedavisi nedir

Kondilom tedavisi temelde farklı yöntemler söz konusudur. Burada önemli olan en etkili, çabuk ağrısıv ve nüks oranı en düşük tabii ki ekonomik kalıcı kondilom yöntemini seçmektir.

Bizler leep yakma veya lazer ile kondilom tedavisini seçmekteyiz. En iyi sonuçları bu yöntemler işe gözlemledir.

Alternatif Kondilom tedavisi yöntemleri nelerdir?

İlk yöntem hastaların çeşitli krem ya da solüsyonları siğillere sürmesi şeklindeki tedavidir. Bu tür tedavide siğillerin tamamen kaybolması 2-3 hafta kadar sürebilir. Artık yan etkilerinden ve kullanımı zor olmasından dolayı kullanılmamaktadır.

 İkinci yöntem ise siğillerin hekim tarafından cerrahi olarak kondilomların  olarak çıkarılmasıdır. Sadece büyük kondilomlarda yapılır.

Ayrıca kondilom genital siğil tedavisinde  koterizasyon  yani elektrik  vererek yüksek ısıyla yakma yada kondilomda  kriyoterapi yani sıvı nitrojen ile azot gazı sıkarak dondurma tedavisi de siğiller için uygulanan fiziksel tedavi yöntemleri arasındadır.

Kondilom lazer tedavisi nedir

Lazer cihazı ila lokal veya çok yaygın siğillerde başarılı bir şekilde siğillerin yok edilmesidir. En az iz kalan ve nüks oranı en düşük yöntemdir.

Kondilom tedavisinde dondurma  kriyoterapi nedir?

Sıvı nitrojen azot gazı  kullanılarak, siğilin üzerine bir aletle uygulama yapılarak siğilin yok edilmesi tedavisidir. Sıvı nitrojen siğili dondurarak Kondilom  genital siğil tedavisi yapılır. Ağrılı işlemdir ve nüks oranı kısmen yüksektir. 

Kondilom  koter yaktırma tedavisi nasıl olur?

Koter adı verilen, elektrikle çalışan kalem benzeri bir aletle kondilomların yakılarak edilmesi tedavisidir. Lokal  ve sedasyon anestezi altında uygulanabilir.İşlem sonrası süreç genelde ağrılıdır .

Kondilom tedavisi sonrası cinsellik nasıl olur?

Kondilomlar yüzeyel lezyonlar oldukları için, Kondilom tedavisi sonrasında  yapılan yönteme ve siğillerin yaygınlığına bağlı olarak iz bırakmadan iyileşirler. Cilt tamamen iyileştikten  ve yaralar kapandıktan sonra sonra cinsel ilişki  açısından bir sakınca yaratmazlar. Ancak kondom kullanılması her zaman olduğu gibi bu durumda da önerilir.

Kondilomlardan korunmak için ne yapılabilir?

Kondilom tedavisi dışında, HPV virüsü bulaşmadan önce korunmak da mümkündür. Bunun aşı bulunmaktadır.  Gardasil ve Cervarix .
Bu aşılardan Gardasil , kansere yol açan HPV tiplerine (HPV tip 16, HPV tip 18) ek olarak,siğillere yol açan HPV tip 6 ve 11’e karşı da koruyuculuk sağlar. Diğer aşı Cervarix ise ise yalnızca rahim ağzı kanserine yol açan HPV tip 16 ve 18’e karşı koruyuculuk sağlamaktadır.

Kondilom tedavi edilmez ise ne olur?

Kondilomlar  kişinin bağışıklığı immunitesi  düştüğü zaman yayılabilir. Ayrıca cinsel siğiller içerisinde aktif virüsler bulunduğu için cinsel partnere bulaşma riski olur.

Kondilom tedavisi sonrası HPv temizlenir mi?               

Evet..Doğru ve ısrarlı bir tedavi ile tüm  Kondilomlar tedavi edilmelidir. Bu özellikle bulaştırıcılığı asgariye indirmek için şarttır. Sonrasında 1 yıl içinde HPV vücuttan %80 olasılıkla tamamen silinir. 3 yılda da %98 üzerinde tamamen silinebildiği gösterilmiştir. Bu zaman zarfında kısmen de olsa siğil olmasa bile bulaştırıcılık devam etmektedir. Bu arada  cinsel ilişkide HPV den korunma yöntemlerine olabildiğince özen gösterilmelidir. Kondilom tedavisi sonrası eşlere en az 6 ay boyunca prezervatifle korunmalarını tavsiye ediyoruz.

Kondilom çift tedavisi gerekli mi

Evet. Mutlaka bulaştırıcılık açısından ve nükslerin yani tekrarların azalması için eş tedavisi gereklidir.

Kondilom tedavisi fiyatları nasıldır?

Kliniklere, siğillerin yaygınlığına ve anestezi şekline göre değişkenlik gösterir. Kliniğimizde Kondilom tedavisi fiyatları  çok uygun olup en iyi yöntemler ile uygun fiyata genital siğil tedavisi olmanız mümkündür.

Kondilom tedavi merkezine 0539 8298 nolu telefondan ulaşabilirsiniz . Kondilom doktoru istanbul

Kondilom'dan kurtulmanız mümkün..HPV yi yenebilirsiniz!! ASLA PES ETMEYİN..