makatta hpv siğil tedavisi

Makat Nedir , Anatomisi

Makatta bulunan siğil hpv , kondilomların  tedavisini ve komplikasyonlarını anlamak için makat bölgesi  anatomisini bilmek gerekir.

Makat bölgesi  mide , bağırsak kanalının son kısmını oluşturan  bölgedir ve Anüs olarak da isimlendirİlir. Makat kanalı iki adet kas tabakası etrafını  çevreler. Her iki kas tabakası makat bölgesindeki,  erkekte ve kadında  da kişinin dışkısını kontrol etmesinde ve dışkısını tutmasında önemli bir görev alır.

Anal kanalın  veya makat kanalının  2 cm kadar  içerisinde bağırsağın içini  sarmalayan ve örten tabaka ile deri tabakasının birleşme bölgesi vardır. Bu  makat içindeki birleşme noktasına anal kanalda bulunan o bölgeye ait  bezler açılır. Bezlerin asıl görevi makat kanalın kayganlığını sağlamak ve dışkılama işlevini olabildiğince  kolaylaştırmaktır.

Makatta siğil neden olur, anal kondilomu ne yapar? HPV makat bölgesine bulaşır mı?

Makatta çıkan  siğil ve kondilom cinsel yolla bulaşabilen  HPV ye ait viral bir hastalıktır. İnsan papillo mavirüs ü –HPV -  makat bölgesinde siğile yani anal  kondiloma neden olan enfeksinyondur. HPV makat bölgesinde çıkan et beni tarzındaki siğillerin nedeni olan bu HPV dünyada en sık cinsel yolla bulaşan viral hastalıklardan biridir.

Makatta siğil sadece homoseksüellerde mi görülür?

Hayır. Makatta siğil sadece homoseksüel bireylere has bir hastalık değildir. Eşcinsellerde makatta hpv riski her ne kadar fazla ise de,  heteroseksüel erkeklerde görülme oranı %10-50 arasında iken bu anal bölgede  siğil kondilom rastlanma oranı  cinsel aktif kadınlarda hemen hemen aynıdır.

HPV makata nasıl bulaşır?

 Doğrudan cinsel , anal ilişki ile bulaşabileceği gibi kadınlarda vajina girişindeki siğillerin erkekte de kasık bölgesindeki genital siğillerin komşuluk yolu ile yayılması veya jilet ile genital bölgedeki hpv nin anüs makat bölgesine taşınması ile bulaşır ve anal kondilom denilen makat siğillerinin oluşmasına sebep olur

Makat HPV si anüs  makat kanserine ve rektum kanserine sebep olur mu?

Maalesef olur ve risk oluşturur. Anal kondilom  makat bölgesi kansere veya kanser öncesi intraepitelyal neoplazi olarak da isimlendirilen  lezyonlara dönüşebilen bir cinsel hastalıktır. Daha çok riskli tipler 16 ve 18 tip HPV buna sebep verse de diğer tüm hpv tipleri için de düşük olasılık da olsa anal kanser riski mevcuttur.

Makatta hpv belirtileri nedir, anal kondilom siğil çıkarken ne gibi şikayetlere sebep olur?

Tüm HPV tipleri anüs bölgesinde olabilir,  belirti gebelikle verirler  ve daha çok makatta yanma , kaşıntı, şişlik, huzursuzluk hissi, yanma, kanama ve ağrı gibi belirtilere yol açan  siğil gibi lezyonlara neden olabilirler. Başlangıçta anal bölgede görülebildiği gibi buradan bazen  vajina  , penis ,  kasık  bölgesi  ve tabii ki perine bölgesinde de yayılıp görülebilir.

Ne zaman anal hpv , kondilomdan hasta şüphelenmelidir?

Makat bölgesinde küçük veya büyük ele gelen veya görünen karnabahar benzeri kabarıklık şeklinde belirti verebilir ve çoğunlukla basur ile  hastalar bunu karıştırıp ihmal edip zaman kaybedebilirler.Bazen Anüs - Makatta kaşıntı,  , huzursuzlık, yanma , ağrı, şişlik  ve kanama .

Makatta hpv siğili en çok kimlerde görülür?

Cinsel aktif tüm kadın ve erkeklerde, Heteroseksüel veya  homoseksüel erkekler, Bağışıklık sistemi değişiklik sebepler ve hastalıklar  ile  düşmüş  kişiler

Makatta siğil tedavisi nasıl yapılır, anal hpv kondilom için en iyi tedavi yöntemi hangisidir?

Lazer, makat içi ve çevresindeki siğil ve hpv ye bağlı lezyonlariçin en iyi, en etkili, yakma sonrası iyileşme dönemi rahat ve hızlı olan tedavi seçeneğidirMakat bölgesindeki geniş, yaygın ve çok sayıda genital siğil tedavisi için de başarı ile kullanılabilinir. Lazer  Türkiye de çok az hpv merkezinde bulunmaktadır.Lazer ile tek seansta başarı ile tedavisi yapılmaktadır

İlaç ile makatta hpv tedavisi, yakıcı kimyasal maddeler ile yapılır, podofilin ,nitrik asit, aldara, biklorasetikasit kullanılır genellikle,, tavsiye pek edilmez, kontrolsüz ve derin kimyasal yanıklara sebep olur, uygulaması ve sonrası sıkıntılı ve ağrılı olabilir

Koter ile makatta siğil hpv yakma tedavisi;  makat içerisindeki , çevresindeki veya makattaki lezyonların  koter cihazı yakılması şeklinde uygulanır, lokal anestezi çok ağrılı olduğu için tercih edilmez, genel anestezi altında yapılır ancak anal kondilomlar büyük ve geniş  geniş çaplı ise , yakma  tedavisinde bölgede kalıcı hasar olabileceği ve  dışkılama fonksiyonlarını bozacağından tercih bu durumlarda  edilmez.

Kriyoterapi makatta siğil dondurma tedavisi;  makat çevresindeki lezyonların dondurulması için ancak uygulanabilinir fakat lezyon dışı bölgelere ve anüs girişine de kontrolsüz zarar vereceği için ilk tercih değildir  ve çok ağrılıdır, lokal yapılmamalı  ve anestezi uygulanmalıdır. Makat içine uygulanması risklidir.

Cerrahi yöntem ila anal hpv kondilom tedavisi , makat içi ve çevresindeki çok büyük ve geniş tabanlı lezyonların çıkarılması şeklinde uygulanır.diğer yöntemler ile tedavi şansı olmayan çok geniş çaplı lezyonlarda tedavi yöntemidir.

İmmunoterapik tedavi yöntemi, interferon tedavisi çok nadir kullanılır, son seçeneklerden biridir

Anal genital siğil tedavisi ağrılı mıdır?

Evet makat bölgesi hassas olduğu için lokal anestezi ile yapmak genellikle zor olduğu için daha çok genel anestezi veya sedasyon ile makat siğillerinin tedavisi yapılmaktadır.

Anal kondilom tedavi sonrası tekrarlama riski nedir? Bakım nasıl olmalıdır?

Anüs bölgesi anatomik yapı ve hijyen açısından maalesef  tekrarlama riski yüksek bir bölgedir. Makat çevresi ve makat içinde hpv siğil kondilom tedavi sonrası hasta çok  takip edilmeli  genital bölgenin başka yerindeki lezyonların da mutlaka tedavi edilmesi gereklidir. Partner ve çift tedavisi önemlidir. Bakım tedavi sonrası çok iyi yapılmalı ve anal kondilom tedavisi alan hastaların  bir süre cinsel ilişkiden uzak durması ve  varolan cinsel partnerlerin de mutlaka  göz ardı tedavi edilmesi gerekir. HPV aşısı uygulaması ve hastanın bağışıklık sistemini güçlendirecek ilaçlar ve HPV hastalarında kullanılan AHCC gibi destek tedavisin de hasta ile tartışılması önemlidir.

Makatta hpv tedavisi fiyatları ve en iyi makat siğil tedavisi yöntemi için merkezimiz ile irtibata geçin. Makatta siğil ve hpv tedavisi yapan doktor merkez klinik için;